Tanker Yakıt Otomasyonları

Akaryakıt Tanker Otomasyonu

Tanker Yakıt Otomasyonları

Ağır şantiye şartları için yaratılan Eresense tanker yakıt otomasyonlarında gezici tankerlerden yapılan akaryakıt ikmallerinin araç kilometre, çalışma saati ve veren-alan kişilerin kimlikleriyle takibi amacıyla kullanılır.

Tanker pompaları RS485 hattı üzerinden CM30 kontrol modüllerine bağlanır. HM55 el aleti tanker sorumlularının kullanımına verilir. Tüm iletişim GSM ağı üzerinden sağlanır. Şantiyelerde bilgisayar montajı yapılmaz, sistemdeki tek bilgisayar dünyanın herhangi bir yerindeki merkez ofiste bulunur.
Şantiyedeki araçlara da dış ortam RFID kartı takılır. Bu sayede her araç bir kimlik kazanır. Bu kimlik bilgisi HM55 el aleti ile alınarak CM30 modülüne iletilir. CM30 modülü alınan akaryakıt bilgisi, araç km/saat ve kullanıcı koduyla birlikte araç kimlik bilgisini GPRS bağlantısı ile sunucuya iletir. Ayrıca firmalar tarafından istenilen diğer bilgiler de sisteme eklenerek kullanımı genişletilebilir.

Tanker otomasyonu, yakıt ikmalı yapılan aracın plaka, sicil numarası, araç grubu, ikmal tarihi, km/çalışma saati, ikmal saati ve yakıt miktarını gösterir.

Kablosuz haberleşme sayesinde tanker görevlilerine verilen el terminalleri ile araçlar üzerinde bulunan RFID (Radyo Frekanslı Tanıma) cihazları okutularak sisteme tanımlı araçlara yetkilendirilen kişilerce yakıt verebilmenizi sağlar. Sistem tanımadığı araca veya personele hiçbir şekilde yakıt vermez.


Akaryakıt Tanker Otomasyonu

Otomasyon sistemi araç takip sistemleri ile entegre olarak çalışır. Aracın km/çalışma saati bilgisini araç takip şirketinin suruncularından otomatik olarak alır. Bu sayede yakıt ekranlarınızda hem HM55 cihazı ile girilen km ve çalışma saati hem de araç takip sunucularından elde edilen km ve çalışma saati birlikte gösterilir. Kullanıcılar her iki km ve çalışma saati verisini birbirlerini doğrulamak için kullanabilirler.

Sunucu üzerinden yukarıda bahsedilen tüm bilgiler anlık, günlük, haftalık, aylık veya kullanıcının belirleyeceği saat ve tarihler aralığında araç, filo, firma veya sürücü bazında rapor halinde alınabilir.

İleri Şantiye Akaryakıt Otomasyon Sistemi
İleri Şantiye Akaryakıt Otomasyon Sisteminde her aracın yakıt tüketimleri otomatik olarak hesaplanmakta ve yaptığı kilometre veya çalışma saatine göre herbirinin ihtiyacı olacak yakıt miktarı anlık hesaplanmaktadır. Araçlar, sistemin otomatik olarak belirlediği yakıt miktarlarından daha fazla yakıt alamamaktadırlar. Bu sayede şantiyelerde çok sık rastlanan dolum sonrası yakıt suistimalleri önemli ölçüde azalmaktadır.

Opsiyonel Modüller Opsiyonel Modüller

Opsiyonel olarak seçebileceğiniz Basitleştirilmiş Bakım Otomasyonu ile tüm araç parkınızın yağ değişimi, bakım, sigorta,muayene gibi km/saat/tarih bazlı periyodik aktivitelerini planlayabilirsiniz; Basitleştirilmiş Ambar Otomasyonu ile özellikler sarf malzeme ambarınıza giriş çıkışları kontrol edebilirsiniz; Araç Transfer Otomasyonu ile araçlarınızın şantiyeler arası transferlerini planlayabilirsiniz; Yağ Otomasyonu ile her araca kaç litre (motor, şanzıman, hidrolik v.b.) yağ dolumu yaptığınızı denetim altına alabilirsiniz; Olay Entegre Kamera Otomasyonu ile tankerler dahil tüm yakıt dağıtım noktalarında araç bazlı RFID okutma, yakıt başlama ve yakıt sonlandırılma anlarının kamera görüntülerine tek tuşla anında zıplayabilirsiniz; Lastik Otomasyonu ile hangi lastiğin hangi araca takıldığını, o araçta kaç km yaptığı gibi bilgileri geçmişe dönük takip edebilirsiniz.


Sistem
Şantiye Otomasyonu Çalışma Sistemi

Eresense şantiye otomasyon sistemleri GSM iletişim platformunda çalışır. Tanker, yakıt tankları ve pompa gibi hareketli veya sabit cihazlara yerleştirilen kontrol modülleri, sırasıyla baz istasyonları, GSM operatörü ve genel internet ağı üzerinden merkez sunuculara ulaşır. Her türlü onay işlemi ve işlem raporu bu kanal üzerinden alınır ve iletilir. Merkez sunucudaki veri tabanlarına kaydedilen ( yakıt, bakım, işemri, yağ, lastik v.b.) bilgiler, kullanıcılar tarafından şifreyle girilen web ekranlarıyla buluttan takip edilir.

Sunucular hariç sistemin hiç bir noktasında genel amaçlı bilgisayarlar kullanılmaz. Tüm cihazlar belirlenen amaçlar doğrultusunda Eresense tarafından tasarlanan cihazlardır.Sistemde ondan fazla bilgisayar veya mikro işlemci birbirleriyle entegre olarak çalışır.

Akaryakıt otomasyonu Araç Takip Entegrasyonu

Sistemlerimiz Arvento, Filotürk, Mobiliz gibi araç takip sistemleriyle entegre olarak çalışmaktadır. Araçlarınızın km ve çalışma saat bilgileri otomatik olarak sunuculardan alınıp yakıt satırlarına getirilmektedir. Ekranlarınızdan hem el aletleriyle girilen yakıt bilgilerini hem de araç takip sistemlerinden gelen yakıt bilgilerini aynı anda görebilirsiniz.

Akaryakıt otomasyonu Muhasebe / ERP Entegrasyonu

Sistemlerimiz bir çok muhasebe programı ile entegre olarak çalışabilmektedir. Logo, SAP, Oracle ve Mikro entegre olduğumuz yapılardan sadece bir kaçıdır. Sistem entegrasyonu sayesinde yakıt bilgileriniz herhangi bir insan müdahalesi olmaksızın ERP programlarınıza otomatik olarak aktarılır.

Tanker Otomasyonu Montajı

Tankerden verilen yakıt bilgilerinin otomasyona iletilebilmesi için (1) brodimetreli tanker sayacına, (2) otomasyona uyumlu elektronik numaratöre, (3)yakıt kesebilmek için Selenoid valfe ve (4)kesafet hesaplarını yapabilmek için sıcaklık sensörüne ihtiyaç vardır.

Sistem